psychodietetyk wołomin

Jeść czy nie jeść…

A jeśli jeść, to co? Kogo wybrać?

Psycholog czy dietetyk? 

Psychodietetyk to specjalista, który łączy wiedzę z psychologii, dietetyki i medycyny. Psychodietetykami  zazwyczaj są osoby powiązane z dietetyką lub psychologią, które ukończyły studia podyplomowe o takim kierunku. Nie każdy psychodietetyk jest także psychologiem. U nas, pani Marta Dzitkowska posiada bazowe wykształcenie właśnie w dziedzinie psychologii, zatem bardzo szeroko może spojrzeć na każdego człowieka. W obszarze psychologii żywienia, pomaga pacjentom, którzy mają problemy z zakresu żywienia oraz ze zmianą nawyków żywieniowych.

Kiedy do psychodietetyka?

Psychodietetyk pomaga dorosłym,których problemy żywieniowe mają podłoże psychiczne, dzieciom i młodzieży także w związku z wybiórczością pokarmową, rozszerzaniem diety czy zaburzeniami odżywiania takimi jak:

  • otyłość,
  • nadwaga,
  • anoreksja,
  • bulimia,
  • zespół kompulsywnego (napadowego) objadania się,
  • zespół nocnego jedzenia,
  • ortoreksja (obsesja na punkcie zdrowej diety i zdrowego żywienia),
  • bigoreksja (zaburzenie postrzegania własnego ciała w kierunku silnie umięśnionej sylwetki).

Warto zgłosić się do psychodietetyka, kiedy:

Masz nadwagę lub otyłość i mimo znajomości zasad zdrowego żywienia i wysokiej świadomości żywieniowej nie potrafisz sobie z nią poradzić. Taka sytuacja może oznaczać, że problem leży w psychice – na przykład jedzenie służy Ci do odreagowania i tłumienia trudnych emocji i chęci poprawienia samopoczucia. Psychodietetyk pomoże ci dostrzec źródło problemu i znaleźć inne sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Masz za sobą wiele nieudanych prób odchudzania. Stosowałeś już wiele różnych diet i efekt końcowy jest zawsze taki sam – nic się nie zmienia. Być może masz trudności z motywacją lub cel nie jest dopasowany do twoich możliwości. Podczas konsultacji z psychodietetykiem otwiera się przestrzeń, aby przyjrzeć się temu.

Czujesz, że nie masz kontroli nad tym ile jesz. W takich sytuacjach psychodietetyk wspólnie z tobą spróbuje znaleźć źródło problemu i przedstawi sprawdzone metody, które pozwolą ci zwiększyć kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

Zajadasz stres lub unikasz jedzenia pod wpływem silnych emocji. Psychodietetyk pomoże ci w tym, aby zbudować zdrowe nawyki i relacje z jedzeniem. Wypracujesz dzięki tej pomocy nowe i odpowiadające Ci sposoby radzenia sobie z uczuciami, bez używania do tego jedzenia.

Borykasz się samemu (lub ktoś z Twoich bliskich) z zaburzeniami odżywiania i potrzebujecie informacji na temat dostępnych możliwości leczenia i wsparcia.  Często osoby z zaburzeniami odżywiania nie wiedzą gdzie zgłosić się po pomoc oraz nie mają informacji jak taka pomoc wygląda. Wiele z nich szuka informacji w internecie, a te nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Psychodietetyk w takiej sytuacji jest w stanie zapewnić ci wsparcie psychologiczne, przekazać rzetelne dane na temat dostępnych form leczenia i wzmocnić cię w działaniach.

Chcesz pracować nad zmianą nawyków żywieniowych. Jednak nie do końca masz pomysł od czego zacząć. Psychodietetyk wspólnie z tobą ustali cel główny pracy i cele szczegółowe, które będą dopasowane do twoich indywidualnych możliwości i zasobów oraz opracuje plan działania.

Twoje dziecko jada w kółko „jedno i to samo” albo nie dotyka warzyw, jada tylko wybrane owoce lub nie akceptuje niektórych pokarmów. Takie problemy z jedzeniem nazywane są wybiórczością pokarmową i dotykają wiele dzieci. Psychodietetyk dziecięcy pomoże Ci zrozumieć sytuację, wyjaśni jej przyczyny oraz opracuje z Tobą plan terapii wybiórczości pokarmowej u Twojego dziecka.

Jak wygląda wizyta u psychodietetyka w Wołominie?

Wizyta u psychodietetyka w naszej Poradni trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut i polega przede wszystkim na dialogu. Podczas spotkania specjalista chce jak najwięcej dowiedzieć się na temat trudności i oczekiwanych efektów pacjenta i dotrzeć do źródła trudności. Podczas konsultacji pacjent zwiększa świadomość na temat przyczyn swojego problemu oraz dostępnych możliwości rozwiązania go. Jeżeli wyraża on potrzebę i chęć wspólnie z psychodietetykiem ustalają formę dłuższej współpracy oraz określają cele i plan działania.

Umów się – Psychodietetyk w Wołominie czeka na Ciebie!