Badanie psychologiczne

Dzieci i młodzieży

W naszej poradni wykonujemy różne rodzaje badań

Rozwój małego dziecka

W kierunku autyzmu, ADHD

Zaburzenia emocjonalne

Funkcjonowanie intelektualne

Uzależnienia behawioralne

Badania w kierunku
zaburzeń neurorozwojowych

Diagnoza spektrum autyzmu ADOS-2

Diagnozowanie ADHD

Badnie psychologiczne w Wołominie

Badanie psychologiczne wykonywane może być przez psychologa diagnostę. W naszej poradni tego rodzaju poważne działania prowadzone są jedynie przez doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie. 

Badania psychologiczne mogą być wykonywane na zlecenie lekarzy różnych specjalności np. neurologów czy psychiatrów.

Może być też tak, że ktoś inny niż lekarz kieruje do psychologa na badanie, np. terapeuta dziecka, albo sam rodzic zaniepokojony rozwojem swojej pociechy zgłasza się w tym celu na konsultację.

Jednak za każdym razem – muszą występować ważne wskazania czy przesłanki do konieczności wykonania procesu diagnostycznego. I chociaż ostateczna decyzja zawsze pozostaje po stronie rodziców – warto brać pod uwagę sugestie psychologa w tej kwestii. Czasami bowiem badanie nie jest potrzebne a niekiedy decyduje o dalszej przyszłości człowieka.

Każde badanie to kilka wizyt

w

Szczegółowy wywiad

Wizyta odbywa się bez dziecka.
Psycholog decyduje o dalszym przebiegu diagnozy i kolejnych wizyt.

Użycie testów, obserwacja

Zazwyczaj dwa spotkania z dzieckiem.

Omówienie wyników

Ostatnie krótkie spotkanie z rodzicami (bez dziecka) służy omówieniu wyników i udzieleniu wskazówek.

Częste pytania rodziców

Ile czasu trwa badanie psychologiczne?

Samo badanie psychologiczne w naszej poradni w Wołominie trwa zazwyczaj ok. 1,5 godziny. Czas ten może ulec jednak zmianie. Wszystko zależy od wieku dziecka oraz rodzaju używanych testów psychologicznych.

Moje dziecko miało już kiedyś takie testy – czy musimy odbywać wszystkie wizyty?

Podczas pierwszej wizyty należy omówić taką sytuację z psychologiem i przekazać wyniki dotychczas wykonanych testów psychologicznych. Jeśli nie minął odpowiednio długi czas od ostatniego badania – w niektórych przypadkach jest możliwość pominięcia niektórych testów. Nie ma tu jednak uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od celu badania i tego jakie testy były wykonywane poprzednio.

Czy jest możliwość wykonania całości procesu podczas jednej wizyty?

Nie ma takiej możliwości. Po wywiadzie, psycholog diagnosta dobiera odpowiednie pomoce i testy diagnostyczne, analizuje uzyskane informacje, a to wymaga czasu. Dodatkowo ważnym czynnikiem jest samopoczucie dziecka – badanie chorego, bądź zmęczonego czy znudzonego czekaniem dziecka nie będzie rzetelne.

Czy muszę być obecna w trakcie badania mojego dziecka?

Jeśli na badanie umawiamy małe dziecko (do 6. roku życia), możemy potrzebować obecności rodzica podczas badania. Jednak zazwyczaj dzieci (jeśli dziecko jest w stanie) od 4 roku życia zostają same z psychologiem w gabinecie. Ta indywidualna kwestia wyjaśnia się zazwyczaj podczas pierwszej wizyty.

Masz Pytania?

Zapraszamy. Zadzwoń, napisz do nas lub umów wizytę poniżej.

logo Poradnia

797 817 127

ul. Św. Rity 2, Wołomin

neuropsyma@gmail.com